Ferenczi György: Petőfi és Jókai nélkül szegényebb lenne az életem

 

Zenéről, irodalomról és önkifejezésről osztotta meg gondolatait Ferenczi György, Máté Péter- és Petőfi Zenei Díjas előadóművész a Szakcsi Rádióban. A szájharmonika-virtuózról köztudott, hogy művészetét merőben meghatározza Petőfi Sándor költészete, de a 2025-ös Jókai bicentenárium kapcsán a regényíróhoz fűződő inspirációjáról is beszélt.

Ferenczi György már nyolcévesen találkozott Petőfi Sándor verseivel szavalóversenyeken, de az igazi áttörést a költő költészete iránt a zenélés hozta meg. „Jancsó Miklós kért meg a Csatadal megzenésítésére a ’90-es évek végén, és ez fordulópont volt az életemben. Petőfi szövegei egyszerűen életre kelnek a zene által” – kezdte a zenész a Szakcsi Rádió Jazzportré című műsorának idei első vendégeként.

A Dal zsűritagjaként is ismert énekes, zenész az adásban nem feledkezett meg a 2025-ben kezdődő Jókai-emlékévről sem, és ennek apropóján ki is fejezte az íróóriás iránti tiszteletét. „Petőfi és Jókai nélkül szegényebb lenne az életem. Nemcsak az emlékév miatt veszem elő őket, mindig velem vannak. Jókai művei közül az Egy magyar nábob és Az új földesúr számomra a csúcs. Ezek a regények a magyar ember természetrajzát és állandóságát ábrázolják elképesztő pontossággal” – fogalmazott Ferenczi György, aki szerint Jókai minden kor és társadalmi rendszer számára releváns.

A zenész évindító jó tanácsokkal is szolgált a hallgatóknak. „Jókai természetesen kötelező, de ha valami távolabbit keresünk, akkor ajánlom az irodalmi Nobel-díjas lengyel írót, Sienkiewiczet vagy egyik kedvenc regényemet, Robert Merle Francia históriáját” – zárta gondolatait a 2023-ban az „Év koncertje 2023” Petőfi Zenei Díjjal kitüntetett előadó, aki zenésztársaival a Petőfi 200 emlékév alkalmából áthangszerelve adta elő a legismertebb Petőfi-műveit.

A teljes adás újrahallgatható a Szakcsi Rádió Médiaklikk-oldalán.

Borítókép: Ferenczi György, fotó: MTVA/Csöndör Kinga