Puskás Ferencről, minden idők legnépszerűbb magyarjáról elnevezett múzeum nyílik a magyar labdarúgás napján a Puskás Aréna részét képező, az egykori Népstadion Toronyépületében. Az Aranycsapatnak emléket állító múzeum megnyitóját teljes egészében élőben közvetíti az M4 Sport.
A budapesti Puskás Múzeum nemcsak az olimpiai arany- és világbajnoki ezüstérmes magyar labdarúgó, Puskás Ferenc életét hivatott bemutatni, hanem az Aranycsapat valamennyi játékosáról felvonultat ereklyéket. Az alapítók célja a kiállítással, hogy emléket állítsanak az Aranycsapatnak, illetve kézzelfogható közelségbe juttassák a leghíresebb nemzeti tizenegy ereklyéit.
Az Aranycsapat valamennyi tagjáról láthatnak kiállítási darabokat, többek között Bozsik József ereklyéit is. Fia, Bozsik Péter számára egyelőre még meglepetés, milyen tárgyak kerülnek kiállításra, azonban vallja, ez a múzeum nemcsak a magyar sporttörténelemnek, hanem az egyetemes magyar történelemnek állít figyelemre méltó emléket: „Az Aranycsapat a reményt, összetartozást, büszkeséget jelentette, két vesztes háború után, az egész világ magyarsága büszke lehetett a csapat teljesítményére. Ez egy erős köteléket jelentett a világ bármely pontján élő magyarok számára” – hangsúlyozta Bozsik Péter, a magyar labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya, az M4 Sport állandó szakértője.
„A Puskás Aréna megnyitásának 5. évfordulója volt a napokban, november 25., hétfő pedig a magyar labdarúgás napja, vagyis a londoni 6:3 évfordulója, és ezen a napon nyitja meg Orbán Viktor miniszterelnök a budapesti Puskás Múzeumot, az egykori Népstadion úgynevezett Toronyépületében. A múzeum koncepcióját Schmidt Mária történészprofesszor alkotta meg, az alkotásban több tucatnyi szakértő vett részt” – mondta Szöllősi György, a Puskás-örökség hivatalos nagykövete, a Nemzeti Sport főszerkesztője. Az ünnepségen beszédet mond a miniszterelnök és Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Puskás Múzeum vezető kurátora mellett Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke és a FIFA alelnöke, valamint Emilio Butragueno, a Real Madrid nemzetközi igazgatója, korábbi legendás játékosa is.
A teljes megnyitót az M4 Sport 9:40-től élőben közvetíti, a Nemzeti Sport online és nyomtatott formában is kiemelten foglalkozik az eseménnyel.
Borítókép:
Minden idők legjobb magyar labdarúgó-válogatottja, az Aranycsapat 70 évvel ezelőtt július 4-én játszott világbajnoki döntőt az NSZK csapatával Bernben. A Nemzeti Sportrádió a legendás „Mighty Magyars” előtt tisztelegve először tűzi műsorára a történelmi közvetítést annak évfordulóján, július 4-én 10 órától a Visszajátszás című műsorban.
Július 4-ét írunk. Ez egy hatalmas tengerentúli országnak nagy ünnep, egy hatalmas európai ország pedig 70 évvel ezelőtt ezen a napon a sportban olyan sikert ért el, amelyről később azt mondta, hogy az elvesztett háború után ezzel tért vissza a világ vérkeringésébe. A sikert egy kis ország kárára érte el. Ha valaki nem tudná, miről van szó: 1954-ben ezen a napon rendezték a világbajnokság döntőjét az NSZK és Magyarország részvételével Bernben. A történelmi összecsapás magyar csapatának összeállítása: Grosics Gyula, Buzánszky Jenő, Lóránt Gyula, Lantos Mihály, Bozsik József, Zakariás József, Czibor Zoltán, Kocsis Sándor, Hidegkuti Nándor, Puskás Ferenc és Tóth József. (Budai II László ezen a meccsen nem játszott.) Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv.
A Népsport című lap 1954-ben így írt erről: „Beállt az esős évszak Svájcban. Borús az egész égbolt. Már az éjjel kezdett esni és azóta kitartó makacssággal esik… Az összeállításokat ismertetik a hangszórón keresztül, óriási taps csattan fel, amikor bemondják, hogy Puskás is játszik a magyar csapatban.” A második csoportmérkőzésen a Német Szövetségi Köztársaság ellen 8-3-as győzelmet arattak a mieink, azonban Puskás Ferenc, a csapat kapitánya súlyos bokasérülést szenvedett a mérkőzésen. A mai napig vitatott, hogy a csapat kapitánynak pályára kellett-e állnia. Ezzel a témával a Nemzeti Sportrádió szakértői a Körkapcsolás című műsorában külön foglalkoznak a július 4-i délutáni műsorban.
„Háromnegyed 5 órakor együtt jön ki a két csapat, jobboldalt a magyarok, baloldalt a németek. A mieink bordó mezben és fehér nadrágban, a németek fehér mezben és fekete nadrágban játszanak. Felsorakozás után a magyar csapat tagjai integetnek a lelátón tartózkodó hozzátartozóiknak, akik kis zászlócskákkal integetnek vissza. Innen a szó a legendás magyar riporteré – ahogy akkoriban mondták – szpíkeré: Szepesi Györgyé.” A rádiózás történetének egyik legizgalmasabb közvetítése felejthetetlen pillanatokat nyújt a legendás kommentátor tolmácsolásában.
Percről percre: a meccs minden mozzanata újra átélhető
1954-ben az öt éve veretlen magyar csapat 3–2-es vereséget szenvedett a nyugatnémet válogatottól, így ezüstérmet szerzett. Ezt a győzelmet a németek a „berni csoda” néven emlegették. Számos tényező befolyásolta a történelmi összecsapást: a felázott pályán jobban működő német stoplis cipő, Sepp Herberger szövetségi kapitány hat helyen megváltoztatott összeállítása, a már említett sérülés és végül egy meg nem adott, szabályos Puskás gól.
Bár a döntő jól kezdődött a magyar csapat számára, hiszen Puskás és Czibor góljával már 2-0-ra vezettek a mieink az első nyolc percet követően, azonban nem sokkal később Rahn és Morlock gólja után a 20. perc közeledtével már 2-2 volt az állás. A mérkőzés vége előtt néhány perccel ismét Rahn talált be a magyarok kapujába. Ezek után Puskás hiába rúgott gólt, mivel azt a játékvezető les miatt nem adta meg, tévesen.
Bár az eredmény ismert, mégis varázslatos, ahogy az egész korszak labdarúgás-történetét felidézhetik a hallgatók, ráadásul hangrestaurált változatban. Az 1954-es világbajnoki döntőt, a történelmi összecsapást először a Nemzeti Sportrádióban hallhatják teljes egészében július 4-én 10 órától.