Mészáros Márta, Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező és forgatókönyvíró, Magyarország első filmrendezőnője, meghatározó nőalakok történeteivel és a női sorsok hiteles ábrázolásával vált világszerte ismertté. Az életmű három jelentős alkotását a közmédia novemberben tűzi műsorra vasárnap esténként 21 órától a Dunán.
Rendhagyó alkalom kínálkozik Mészáros Márta legmeghatározóbb alkotásainak megtekintésére. A Duna három héten át filmvetítéssel adózik a rendezőnő munkásságának gazdag életművéből válogatva, bemutatva kivételes érzékenységét, amellyel az egyéni sors és az emberi kapcsolatok bonyolultságát láttatja.
Örökség (2006) – november 10., 21:00
A francia-magyar koprodukcióban készült filmdráma 1936-ban játszódik. Főszereplője, Szilvia (Monori Lili) meddő, ezért a szép, intelligens, de szegény Irént (Isabelle Huppert) szervezi be, hogy férje, Ákos (Jan Nowicki), a jóképű katonatiszt – aki feleségének köszönheti a karrierjét – ejtse teherbe és a születendő gyermek örökölje a hatalmas vagyont. A terv azonban meghiúsulni látszik: Ákos és Irén egymásba szeretnek, a férfi elhagyja Szilviát, új életet kezd Irénnel és még egy gyerekük születik. Szilvia számára 1944-ben következik el a bosszú ideje.
Napló gyermekeimnek (2013) – november 17., 21:00
A Napló-sorozat egyik legmegrendítőbb darabja, a Napló gyermekeimnek, Mészáros saját élettörténetéből és a 20. századi magyar történelemből merít inspirációt. A főszereplő Juli (Czinkóczi Zsuzsa) tragédiáját követve a nézők betekintést nyerhetnek a kommunista érában felnövekvő nemzedék mindennapjaiba, annak minden konfliktusával és lelki fájdalmával. A film 1984-ben megkapta a zsűri nagydíját a Cannes-i Filmfesztiválon, és ugyanebben az évben a fődíjat a Magyar Játékfilmszemlén.
Aurora Borealis – Északi fény (2017) – november 24., 21:00
Az Aurora Borealis – Északi fény Mészáros Márta későbbi nagy sikerű alkotása. A film középpontjában egy anya-lánya kapcsolat áll, amelyet egy váratlan esemény újraír. A történet a múlt és a jelen összefonódását mutatja be, ahogy az anya, Mária (Törőcsik Mari) eddig gondosan rejtegetett múltja váratlanul felszínre kerül a lánya, Olga (Tóth Ildikó) kutakodása által. Az Aurora Borealis legfontosabb üzenete, hogy a múlt feldolgozása nélkülözhetetlen az egyéni és családi harmónia megtalálásához.