A közmédia filmajánlója a 35. hétre

 

Az alábbi ajánlóban részletek olvashatók a közmédia 35. heti kiemelt filmjeiről. További információk és letölthető képek a filmek linkjeire kattintva érhetők el.

Londoni randevú: Duna, augusztus 30., 20:50

Az 1979-es brit vígjáték, amelyet Anthony Page rendezett, a késve közlekedő baseli vonat alkalmi társaságát helyezi a történet kiindulópontjába. A főként angol turistákból álló társaság méltatlankodik az állomáson, de aztán megadóan bevonul a legközelebbi étterembe. A történet 1939-ben játszódik augusztusban, mindenki a közelgő háborúról beszél. Mozgósítások, katonai szerelvények, masírozások, amelyekhez képest igazán mellékesnek tűnhet egy kissé kótyagos amerikai nő, aki azt állítja, hogy angol utastársa egyszerűen eltűnt. Persze, senki sem hisz neki, kivéve a Life magazin szoknyabolond riporterét, akit viszont hamarosan életveszélyesen megfenyegetnek. A film főszereplői között olyan hírességeket láthatnak, mint a  háromszoros Golden Globe-díjas amerikai színésznő, Cybill Shepherd, Angela Lansbury a népszerű Gyilkos sorok  című sorozat főszereplője, vagy Elliot Gould amerikai színész, aki az Oscar-díjas MASH című amerikai háborús filmvígjátékban is szerepelt a nemrég elhunyt Donald Sutherland oldalán.

Első köztársaság – A Valenta család III. évad: Duna, augusztus 30., 2:35

Folytatódik a sikeres cseh, történelmi sorozat, az Első köztársaság – A Valenta család a III. évaddal. 1930-ban járunk, Csehszlovákiában egyre inkább éleződik a szudéta németek és a csehek közötti ellentét. A Valenta család, mely évtizedek óta támogatja a Sokol sportklubbot kivonul a következő bokszmeccsre, ahol metanollal teli alkoholt szolgálnak fel a Škvor-gyár palackjaiban. Vladimir is az áldozatok között van, és ez az esemény újra összehozza a családot. Szerelem és ármány, a fasizálódó 30-as évek tragédiákat előre vetítő eseményei teszik izgalmassá a következő 13 részt.

Lebujzenész: Duna, augusztus 31., 19:40

Clint Eastwood alakítja és énekli a főszerepet a saját maga által rendezett filmben! A főhős, Red Stovall már jócskán túl van fiatalkorán, de még egyáltalán nem adta fel a reményt, hogy énekesként áttörő sikert arasson. Mikor lehetőséget kap, hogy fellépjen a memphisi Grand Ol’ Opry műsorában, az alkoholizmus és a tuberkulózis már annyira elgyengítette, hogy útitársnak unokaöccsét fogadja maga mellé, hogy vezesse leharcolt luxusautóját és megóvja őt minden más bajtól, amibe az út során saját hibájából kerülni fog. A harmincas évek gazdasági válságának idején járunk, és ahogy Red és az ifjú Whit átvágnak az amerikai Közép-Nyugat főként mezőgazdasággal foglalkozó, sík területein, apró pillanatképeket kapunk a depresszió sújtotta ország lakóinak sorsáról. Az út a színpadig, illetve a lemezstúdióig vezet, de addig még tele van számtalan kalandos és mulatságos epizóddal, ahogy a kamaszfiú a vágyott cél felé terelgeti önsorsrontó nagybátyját.
Noha a forgatókönyvet Clancy Carlyle saját regénye alapján írta, a film bizonyos tekintetben Clint Eastwood számára önéletrajzi vonatkozású. A harmincas években Eastwood családját is sújtotta a gazdasági válság. Édesapja nehezen talált munkát, és ha valahol talált, a családnak oda kellett költöznie. Utaztak a munkahelyek után, ami a gyermek számára újabb és újabb iskolaváltást, új játszótársakat és a régiek elhagyását jelentette. Az unokaöcs szerepét fiára, Kyle Eastwoodra osztotta, aki 14 éves volt a forgatás idején és később dzsesszmuzsikus lett.

Klein úr: Duna, augusztus 31., 21:45

„A Klein úr” (eredeti címén „Monsieur Klein”) egy feszültséggel teli francia dráma, amely Joseph Losey rendezésében készült. A film főszereplője Alain Delon, aki Robert Klein műkereskedőt alakítja a náci megszállás alatt álló Franciaországban. Klein úr élete drámai fordulatot vesz, amikor tévesen zsidónak hiszik, és megpróbálja felkutatni névrokonát, hogy tisztázza magát. Az izgalmas cselekmény, a kiváló alakítások és a nyomasztó hangulat teszik ezt a filmet egy igazi mesterművé.

Mephisto – Sztankay mozija: M5, augusztus 29., 21:00

Szabó István az 1970-es évek végén Nyugat-Berlinben tartózkodott egy vetítés sorozaton, amikor Manfred Durniok német producer felkérte Szabó Istvánt és operatőrét, Koltai Lajost egy német tévéfilmre, majd kezükbe adta megfilmesítésre Thomas Mann fia, Klaus Mann Mephisto című regényét. A rendezőt megfogta a művészet és a hatalom viszonyának összetett, de izgalmas drámája, és elkészítették a forgatókönyvet. Szabó István filmjében Höfgen nem gonosz, csak gyenge jellem, aki bármit hajlandó feláldozni a sikerért. A színész szerepére a tehetséges Klaus Maria Brandauert kérte fel a rendező, aki szinte belebújt a karakter bőrébe, kitűnő játéka része a film sikerének. A Mephisto az első magyar Oscar-díjas nagyjátékfilm.

A Police együttes egyedülálló hangzásvilággal robbant be a könnyűzenei színtérre a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján, karizmatikus frontemberükkel, Stinggel. A dobos Stewart Copeland a kezdetektől Super 8-as kamerával dokumentálta az együttes turnéit, e felvételekből állította össze évekkel később ezt a dokumentumfilmet, amely személyes közelségből mutatja be mindennapjaikat, miközben Copeland narrációja helyezi összefüggésbe a látottakat.
Egy New York-i vadóc tinilány története, akit édesanyja pár hétre az ausztráliai Shorehaven-be küld, miután eltanácsolják az iskolából. Vajon hogy érzi magát Summer egy számára teljesen idegen környezetben, ahol a fiataloknak a szörfözés az élete. Barátságok, szerelmek, csalódások és szörf minden mennyiségben…
Maari, a polip és két legjobb barátja, Tuts a teknős és Fin, a rák csodás kalandokat élnek át a zátonyon. Nem félnek sem cápáktól, sem tengeri szörnyektől, még akkor sem, ha veszélyes emberi hulladék úszik a tengerben, hárman találnak megoldást minden problémára. Csápok, uszonyok, ollók a tengerek legjobb csapata.
Borítókép: Londoni randevú, fotó: ITV STUDIOS GLOBAL DISTRIBUTION LIMITED